śliwa

Jak sadzić śliwy w ogrodzie - atut wytrzymałości i dużych owoców

Sadzenie śliw to proste zadanie, ale wymaga dokładnej znajomości rośliny. Śliwy cenią sobie miejsce dobrze nasłonecznione, z glebą przepuszczalną i żyzną. Gleba powinna być lekko kwaśnego odczynu, ab czytaj więcej »

borówka amerykańska

Udana uprawa borówki amerykańskiej - zbieranie i pielęgnacja sadzonek

Borówki amerykańskie są jednymi z najbardziej elastycznych i ulubionych owoców do uprawy. Ze względu na globalny popyt na ich walory smakowe i zdrowotne, które są coraz bardziej poszukiwane i cenione czytaj więcej »

sklepach ogrodniczych

Piękny ogród przez wszystkie sezony - krzewy i drzewa ozdobne

Projektowanie ogrodu to spore wyzwanie, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z okresem wegetacji roślin, ich wyglądu w poszczególnych porach roku czy etapach wzrostu. Drzewa i krzew czytaj więcej »

 

Piękny ogród przez wszystkie sezony - krzewy i drzewa ozdobne

Projektowanie ogrodu to spore wyzwanie, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z okresem wegetacji roślin, ich wyglądu w poszczególnych porach roku czy etapach wzrostu. Drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu to większe rośliny, które umieszczane są na stałe w planie zagospodarowania przestrzeni. Jakie ciekawe drzewa ozdobne na pniu lub innej formie warto uwzględnić, by cieszyć się pięknym ogrodem?

Bujna oaza zieleni - drzewa do ogrodu

Sadząc drzewka ozdobne na pniu czy krzewy, zwykle planuje się uzyskanie dużej ilości zieleni. Warto zwrócić uwagę na sposób rozrostu poszczególnych roślin i odpowiednio je pielęgnować, by przybierały pożądaną formę. Wybrane drzewa na pniu zapewniają bujną zieleń niemal od samego początku wzrastania. Brzoza pożyteczna long, buk pospolity mercedes, grujecznik japoński czy akacja robina oraz wiele innych propozycji, jakie można znaleźć w dobrych sklepach ogrodniczych czy szkółkach roślin potrafią stworzyć w przestrzeni ogrodowej lub parkowej klimatyczną atmosferę, zapewniając ochronę przed nadmiarem światła, przyjemny szum liści i naturalny chłód latem. Krzewy i drzewa do ogrodu mogą dzielić funkcjonalnie przestrzeń, stanowić zielone płoty, wyznaczać kącik rekreacyjny czy miejsce upraw innych roślin.

Dodatkowe kolory dzięki kwitnącym ozdobnym drzewkom

Wielbiciele wielu barw w ogrodzie z pewnością docenią drzewka ozdobne na pniu, które dzięki barwnym kwiatom zapewniają dodatkowy kolor w ciągu roku. Mogą być to klasyczne propozycje takie jak odmiany:

wiśni,

śliwy,

akacji,

lilaka

czy jabłoni rajskiej,

albo też bardziej egzotyczna wisteria, paulownia shan tong, magnolia, słonisz srebrzysty, złotokap oraz wiele barwnych i pachnących propozycji. Szczepione drzewka na pniu mogą również wprowadzać wyjątkowe kolory dzięki niebagatelnym odcieniom liści, które na przykład w przypadku różnych odmian klonu potrafią przyjmować piękne ciepłe kolory kojarzące się ze złotą jesienią. Można także wykorzystując odpowiednie odmiany roślin dodać chłodu do przestrzeni ogrodu, dzięki liściom w zimnych odcieniach zieleni, przechodzących niemal w niebieski czy biały kolor jak odmiany wierzby i wiązu, czy też o zabarwieniu fioletowym jak odmiany albicji.

Jesienne drzewka na pniu - ciepłe barwy owoców ozdobnych

Dobrana kompozycja drzew ozdobnych do ogrodu może również wyglądać zjawiskowo na jesień. To nie tylko zasługa zmieniających się barw liści na różne odcienie jesieni, ale także owoców ozdobnych różnego rodzaju. Niewielkie kuleczki głogu, jarzębiny czy bzu czarnego, a także nieco większe barwne owoce jabłoni rajskiej mogą zaczarować ogród czy park. Drzewka na pniu można komponować w taki sposób, by uwzględniając przeciętny czas zrzucania liści, ogród również na jesień stał się pełną koloru oazą.

Krzewy oraz drzewa na pniu nawet w małym ogrodzie sprawdzają się znakomicie w dekoracyjnej roli. Oczywiście kluczowa jest ich właściwa pielęgnacja, dzięki której w niedługim czasie nawet pustą pierwotnie przestrzeń ogrodu można zmienić w wyjątkowy sposób zbliżający do natury.

Artykuły powiązane